پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  
سه‌شنبه, 1 فروردين 1402
          

موزه عشایری ایل سنگسر  

باغ موزه عشایری ایل سنگسر در تاریخ 26/12/1387 همزمان با میلاد حضرت محمد (ص) و در آستانه فرا رسیدن بهار طبیعت افتتاح گردید. این موزه یکی از موزه‌های مردم‌شناسی شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان است. این موزه که نخستین موزه خصوصی استان سمنان است، دارای مجموعه‌ای ارزشمند از آثار تاریخی عشایر ایل سنگسر است و تاریخ عشایر ایل سنگسر در این موزه نگهداری می شود.

معرفی بخش های مختلف موزه

موزه از دو بخش سالن و فضای باز تشکیل شده است. سالن موزه دارای  چهار بخش با موضوعات مجزا بوده و هر بخش دارای چیدمان ویژه‌ای است بخش نخست به ابزار و ادوات پشم‌چینی و مراحل تولید انواع نخ و پارچه‌های پشمی و ابریشمی توس بانوان ایل سنگسر اختصاص دارد.

بخش دوم شامل انواع دست‌افزار‌های زندگی روزمره و دوگانه ایل نیمه کوچه رو سنگسر بوده و انواع ظروف، ابزار، جنگ افزار و... را شامل می‌شود.

بخش سوم به نمایش صنایع‌دستی و هنر سوزن‌دوزی، پوشاک و نمایه‌ای از زندگی شهرنشینی مردم ایل سنگسر در دهه‌های گذشته پرداخته است.

علاوه بر موارد فوق در محوطه ساختمان به نمایش برخی از سازه‌های عشایری پرداخته شده است از جمله این سازه‌ها می‌توان به تنور، سازه اختصاصی تولید کره، انواع اجاق‌های اختصاصی تولید انواع لبنیات، سیاه‌چادر سنگسری به عنوان بزرگترین نوع سیاه چادر در بین ایلات کشور با اشکوب‌های متعدد و سازه‌های داخل آن، ابزار و ادوات مشاغل مرتبط با زندگی عشایری( از جمله ادوات کشاورزی و غیره)

گردآوری آثار

تاکنون بیش از 1050 قلم از اشیاء فرهنگی و تاریخی و دست‌افزارهای مورد استفاده در زندگی روزمره ایل سنگسر از طرف مردم فرهنگ دوست به موزه اهدا شده و یا از آنها خریداری گردیده است.

وب سایت:

سایت اطلاع رسانی www.sangsarmuseum.com   در برگیرنده و معرف تمامی فعالیت‌های موزه بوده که در آن معرفی بخش‌های مختلف موزه، معرفی اعضای افتخاری، معرفی حامیان موزه و موضوعاتی از قبیل زبان و ادبیات مردم ایل، تقویم و گاه‌شماری و نیز اخبار مربوط به موزه قابل دسترسی است.

                                                                    

                                                                    


5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0