پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  
شنبه, 7 خرداد 1401
           

موزه اقوام(خانه باقری)

خانه باقری از خانه باغ های قدیمی شهرستان گرمسار می باشد که مالک آن از خوانین شهرستان به نام میرزا علی آقای باقری بوده است .

این بنا در اواخر عهد قاجار احداث گردید و در مورخ 14/02/1378 با شماره 2314 به ثبت آثار ملی کشور رسیده است که در مرکز شهر واقع شده است.

این ساختمان در دو طبقه با مصالح خشت خام- بندکشی گچ و خاک و تزئینات آجر خطایی ساخته شده است،در پوشش سقف طبقه دوم از تیرهای چوبی و کاه گل استفاده گردیده و دارای هشت اتاق به صورت قرینه و در مجاورت هم و در هر طبقه 4 اتاق ساخته شده است و نیز یک سرسرا در طبقه دوم تعبیه نموده اند،ساختمان دارای مجموعه آب انبار،حمام و خزینه می باشد.

این بنا در تاریخ 21 بهمن سال 89 تبدیل به موزه شهرستان گرمسار شد و به جهت اینکه اقوام مختلفی در شهرستان گرمسارسکونت دارند و شهرستان معروف به جزیره اقوام می باشد به نام موزه اقوام(موزه مردم شناسی)نامگذاری شده است.

موزه دارای هفت سالن نمایش است و در آن  تعداد 130قطعه شی موزه ای شامل مجموعه ای از ظروف آشپزخانه، ادوات کشاورزی، دامداری، دلاکی، سلمانی و لباس اقوام کرد، ترک، لر و بختیاری،3 جلد از کتب نفیس و اوراق اداری مربوط به دوران پهلوی که بیشتر آثار امانت و اهدایی مردم شهرستان می باشد و تعداد 9 عدد مجسمه سوپر رئال برای نشان دادن برخی مشاغل ،پوشش و نحوه زندگی اقوام مختلف ساکن در شهرستان گرمسار در معرض دید عموم قرار داده شده است.

 5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0