پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

  
شنبه, 7 خرداد 1401

شهرستان میامی

پيشينه تاريخي:

 طبق اسناد موجود، قدمت شهر میامی بیش از هزار سال می باشد و طی این سنوات قبایل مختلفی زندگی می کرده اند. 

ويژگي هاي جغرافيايي:

شهرستان میامی، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد می باشد. این شهرستان از شمال به استان های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود محدود شده و بالغ بر 50 هزار نفر جمعیت دارد.

با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در محور ارتباطی تهران - مشهد اهمیت ارتباطی و ترانزیتی آن از گذشته های دور مورد توجه بوده است. وجود هفت کاروانسرای میامی، سپنج (جهان آباد)، میاندشت، عباس آباد، الحاک، صدر آباد و محمد آباد پل ابریشم خود گواه این مدعاست.

 شهر میامی به عنوان مرکز این شهرستان از آثار تاریخی و گرانبهای بسیاری برخودار است که از آن جمله        می توان به کاروانسرای شاه عباسی،  مسجد و حمام آقایان و موزه مردم شناسی اشاره کرد.

شهرستان میامی دارای چهار منطقۀ نمونۀ گردشگری شامل دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل و آبشار نام نیک و جنگل دشت شاد و عباس آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات:

صنایع دستی شهرستان میامی شامل جاجیم بافی، لاک تراشی، تولید البسه محلی، دست بافته های سنتی، نمدمالی و.. .  بوده و سوغات آن قیسی و برگۀ زردآلو است.

1- مجموعه کاروانسرای میاندشت

 بزرگترین مجموعه کاروانسرای ایران: در ادامه مسير به سمت مشهد بزرگترین مجموعه کاروانسرای ایران شامل سه کاروانسرا صفوی و قاجار،چاپارخانه،کبوترخانه و ده میاندشت قراردارد. در 40 كيلومتري شرق میامی در مسير جاده میامی به مشهد ، «مجموعه كاروانسراهاي مياندشت» قرار دارند كه شامل سه كاروانسرا و سه آب انبار ،کبوتر خانه چاپارخانه و ده تاریخی میاندشت است.كاروانســـــراي غربی مربوط به دوره صفوي و دو كاروانسراي ديگر مربوط به دوره قاجار است. در اين كاروانسرا مي توانيد، خاطرات به یادماندنی داشته باشيد.

2_دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش

جنگل­های کالپوش و دیم زارهای منطقه کالپوش دشت شقایق در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال میامی در حوزه استحفاظی استان سمنان وآبریزشمالی کشور (حوزه آبریزسدگلستان ) واقع اند.

این منطقه ازنظراقلیمی جزء مناطق نیمه مرطوب معتدل به شمارمی آید. از نظر پوشش گیاهی، همان طور که از نام منطقه هم بر می­آید غالب پوشش گیاهی آن جنگلی پهن برگ خزری هستند و چون بخشی از جنگل­های منطقه جزو پارک ملی گلستان محسوب می­شود.

دشت شقایق در نیمه دوم اردبهشت ماه هرسال به عنوان یک جاذبه طبیعی پذیرای علاقمندان و دوستداران طبیعت بوده و دشت آفتابگردان همه ساله اواخر شهریور ماه به عنوان یک جاذبه بالقوه می تواند پذیرای گردشگران باشد.

3_كاروانسرا و بافت تاریخی عباس آباد:

در فاصله 80 کیلومتری از مرکز شهرستان میامی، روستاي تاریخی و هدف گردشگری عباس آباد  واقع شده است. «کاروانسرای عباس آباد» به عنوان بزرگترین تک کاروانسرای شهرستان در دل بافت تاریخی و پلکانی عباس آباد يكي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي اين روستاست كه در مركز روستاي عباس آباد واقع شده است.همچنین بافت تاریخی و پلکانی عباس آباد که گونه ایی زیبا از هنر معماری ایرانی است قابلیت دیگری از جاذبه‌های این روستا می باشد. كاروانسرای عباس آباد در دوره صفویه بنا و در دوره قاجار مرمت اساسی شده است.

4_کوه قبله میامی

مجموعه ای از کوه های پراکنده درجنوب شهرمیامی واقع است ، بلندترین آنها کوه قبله نام داردکه ارتفاع آن ۲۷۰۰ متر است و درسمت شرق آن ، کوه میامی به ارتفاع ۲۴۰۰ متر قرار دارد.

در میان این کوه ها و درکمر کش صخره ها ، تخته سنگ های بزرگی به شکل های مختلف دیده می شود.

5_ كاروانسراي شاه عباسي و بافت تاریخی میامی

در مركز اين شهرستان مي‌توانيد تعدادي از آثار تاريخي را مشاهده كنيد. يكي از جاذبه‌هاي واقع در بافت تاريخي ميامي، محله تاريخي آقايان است. محله آقايان داراي حمام، مسجد، آب انبار، عمارت و كاروانسراي تاريخي است كه  همگي ثبت ملي شده اند. کاروانسرای میامی از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است.  مسجد آقايان و آب انبار ميامي نيز در دوره قاجاريه بنا شده اند.

6_منطقه نمونه گردشگری دکل دشت شاد

جنگلهای کالپوش در حوزه استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع اند. این منطقه جزء شهرستان میامی و در بخش کالپوش قرار دارد. این منطقه از نظر اقلیمی جزء اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب بشمار می­رود. در واقع منطقه در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی دیم زار که با کشت گونه­های گیاهی مشخص می­شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه­ای برخوردار شود.

7_حمام ،عمارت،مسجد و محله تاریخی آقایان

در بافت تاریخی میامی ، مسجد آقایان، آب انبار عمارت،عمارت آقایان، حمام‌ آقایان و نیز تعدادی ساباط و دالان وجود دارند که جلوه خاصی را به سیمای شهری میامی می بخشند. این عناصر تاریخی مربوط به دوره قاجار بوده که در کنار کاروانسرای تاریخی شهر و درختان چنار کهنسال جلوه ویژه ایی دارند.در همین راستا بافت تاریخی میامی به عنوان یک عنصر تاریخی و حائز اهمیت و با هدف حفاظت و نگهداری مورد مرمت و بازسازی قرار میگیرد.

8_محور گردشگری سد کالپوش

در بخش کالپوش شهرستان میامی جلوه‌های زیبایی از طبیعت در کنار هم قرار گرفته که مناظر چشم نوازی ایجاد کرده است.در سال‌های گذشته به دلیل ساخت سد مخزنی کالپوش، دریاچه ایی زیبا در دل طبیعت این منطقه ایجاد شده که با توجه اقلیم چندگانه کالپوش در فصول مختلف زمینه ساز خاطرات زیبا برای گردشگران و علاقمندان به حوزه طبیعت است. این سد در فاصله 120 کیلومتری از مرکز شهرستان به سمت شمال در قسمت بالا دست و جنوبی روستای هدف گردشگری حسین آباد که هرساله با برگزاری جشنواره دشت شقایق کالپوش در اردیبهشت ماه  میزبان خیل عظیم گردشگران می باشد،  قرار گرفته است.

9_مسجد جامع فرومد

این مسجد تاریخی مربوط به دورۀ خوارزمشاهیان در روستای فرومد در 120 کیلومتری شرق میامی واقع شده است. این بنا با گچبری­های زیبا یکی از ۲ مسجد دو ایوانه کشور محسوب می­شود. و به عنوان عنصر منحصر به فرد و شاخص هنر معماری ایرانی اسلامی می باشد.از جمله ویژگی های منحصر به فرد این بنا تزیینات بسیار دقیق زیبای آن است که چشم هر بیینده ایی را به خود جلب می نماید. این بنا از شاخصترین عناصر معماری ایرانی اسلامی است که جز معدود مساجد دو ایوانه ایران می باشد بنای مسجد جامع فرومد از آثار ارزشمند معماری در دوره خوارزمشاهیان مي‌باشد که در دوره ایلخانی گسترش یافته و بر تزیینات آن افزوده شده است.

10_روستای هدف گردشگری حسین آباد:

روستای حسین آباد کالپوش واقع در منطقه کالپوش در 130کیلومتری شهرستان میامی واقع در شمال شرق استان سمنان و در همسایگی استان گلستان قرار دارد و با آب و هواي معتدل خود يکي از گردشگرپذيرترين روستاهاي سمنان به شمار مي رود. به خصوص که دشت شقايق ها و دشت آفتابگردان هاي اين منطقه شهرت جهاني دارند و خيلي از گردشگران دنيا در سفر به سمنان به اين دو دشت سري مي زنند.

بهترين زمان براي سرزدن به دشت شقايق ها از اواسط ارديبهشت ماه تا اواسط خرداد است.

11_آرامگاه ابن یمین فرومدی

آرامگاه ابن یمین فرومدی نیز در انتهای روستا قرار دارد. معماری ساختمان زیبا به هیچ وجه با بافت روستا تطابق ندارد و شش­گوش است و زوایای زیبايی بنا را در­برگرفته است. سنگ قبر دارای شش ضلع کوچک است که روی آن نوشته شده است: «آرامگاه امیر فخرالدین محمد ابن­یمین­الدین متخلص به ابن­یمین، شاعری، دانشمند بوده است. دوران زندگی را با کمال مناعت و وارستگی به پایان رسانده است» سال تولدش برابر با 685 هجری قمری و سال وفاتش برابر است با 769هجری قمری است.

12_آبشار و جنگل نام نيك:

 اگر تمايل به بازديد از جنگل و آبشار را را داريد، سري به روستاي نام نيك بزنيد. براي بازديد از آبشار نيز بايد وارد روستاي نام نبک شده از داخل روستا عبور كرده و حدود 20 دقيقه پياده روي كنيد. «آبشار نام نیک »در روستای نام نبک از توابع بخش کالپوش شهرستان میامی قرار دارد. برای دستیابی به روستای نام نیک از میامی جاده ای آسفالته به سمت شمال منشعب می‌شود که به سمت بخش کالپوش می رود. در مجاورت روستای هدف گردشگری نام نیک علاوه بر جاذبه های گفته شده از زیبایی جنگل قشقلاته و منطقه سرداربیک نیز می‌توان بازدید کرد. روستای نام نیک واقع در بخش کالپوش در فاصله 130کیلومتری از مرکز شهرستان میامی واقع شده است.

13_چاپارخانه و درخت کهنسال ارمیان

تعدد بناهای تاریخی و همچون وجود این چاپارخانه در روستای ارمیان نشان از اهمیت ارمیان در دوره‌های مختلف و از جمله در عصر صفوی دارد و نشان می‌دهد که این روستا در آن دوره محل تردد بسیاری از مسافران بوده است.

قطر بزرگترین پاجوش این در خت به بیش از یک متر می رسد. مردم روستای ارمیان قدمت چنار را ۷۰۰ سال می دانند. شهرستان میامی با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان مقصدی برای گردشگران است .

14_غار خرطوت

غار ارمیان با استالاگتیت های زیبا و بلورهای سنگی دست نخورده اش می تواند باعث شگفت زدگی شما شود.اما این تنها جاذبه غار نیست. این غار با یک حوضچه آبی، پرده‌های سنگی، ستونها و مجسمه استالاکتیتی واستالاگمیتی در اعماق خودش هر لحظه شما را شگفت زده تر می کند.

دهانه ورودی غار آنقدر تنگ است که فقط یک نفر آن هم به صورت سینه‌خیز می‌تواند از آن عبور کند. از این به بعدهر چه پیش تر بروید، می توانید تالارها، چاه‌ها، دهلیزها و دالان‌های زیادی را بینید که گشت و گذار در آن ها لذتیک سفر ماجراجویانه را برایتان به ارمغان می آورد. در غار هرچه پیش تر روید، با افزایش ارتفاع رو به رو می شوید.تا جایی که ارتفاع بعضی از تالارهای داخل غار به ۳ متر می‌رسد اما این به معنی آن نیست که در طول غار مجبور به حرکت نشسته و سینه خیز نیستید!

15_ آرامگاه شيخ حسن جوري:

همانطور كه مي دانيد، شیخ حسن جوری يكي از رهبران نهضت سربداران بود. چنانچه به مرور تاريخ ايران به خصوص رشادتهاي سربداران علاقه داريد، سري به«آرامگاه شيخ حسن جوري» در 100 کیلومتری میامی در کلاته میر علم روستای فیروزآباد حوالی روستای فرومد بزنيد.شیخ حسن جوری از شاگردان شیخ خلیفه و از رهبران سیاسی و مذهبی قرن هفتم هجری بود که به دست وجی الدین مسعود در سال 745 به شهادت رسید.

16_غار ثُم نام نیک

غار ثُم در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه می‌باشد. این غار در نزدیکی قله کوه خواجه قنبر (امامزاده بالای کوه) غار ثم در روستای هدف گردشگری نام نیک بخش کالپوش شهرستان میامی واقع شده است.

نام این غار (سُم) در زبان محلی به معنای حفره و غار است.این غار طبیعی از جنس آهک است که بر اساس جریان آب از داخل سنگ‌های آهکی بسط و گسترش یافته است.

دهانه این غار در یک محوطه باستانی قرار دارد و در داخل غار بقایای سفال‌ مربوط به دوران کهن و اسکلت‌هایی دیده شده است. در دهلیزهای آغازی این غار نیز بقایای اسکلت انسانی موجود است. غار سم؛ دومین غار عمیق کشور است.

در داخل  غار سم،  بقایای سفال‌ مربوط به دوران کهن و اسکلت‌هایی دیده شده است.

 غار سم دارای 24 چاه عمیق است که در مسیر کانال اصلی غار قرار دارند. کاوش های اخیر در این غار بیانگر وسعت بسیار این غار بوده و شواهد بسیاری وجود دارد که این مجموعه، یک سیستم بزرگ است که نیازمند صرف زمان و تلاش بیشتری برای شناسایی کامل آن است.

17_کاروانسرای صدرآباد

این بنا از جمله کاروانسراهای دوره صفوی است که در محور تهران – مشهد احداث شده اند . فرم این کاروانسرا مستطیل شکل و از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی می باشد و مساحت آن بالغ بر 3.500 متر مربع می باشد . ورودی کاروانسرا از ضلع شمالی می باشد . یک دالان درب ورودی را به حیاط مرکزی متصل می کند و در طرفین دالان دو راه پله مارپیچ امکان دسترسی به پشت بام را مقدور می سازد . حیاط مستطیل شکل کاروانسرا در مرکز واقع شده و پیرامون آن اطاق ها ، ایوان چه ها و در پشت اطاق ها ، شترخوانها در پیرامون کاروانسرا قرار دارند . در چهار گوشه کاروانسرا چهار برج وجود دارد و نیز در جداره خارجی دیواره ضلع شمالی 12 رواق جهت اسکان موقت تعبیه شده است . از جمله تزئینات این بنا آجر کاری های سقف دالان ورودی می باشد . شالوده این بنا از آجر ختایی می باشد .

18_آبشار طلوبین

روستای طلوبین یکی از روستاهای شهرستان میامی است که زیر نظر بخش کالپوش قرار دارد. این روستا در فاصله 120 کیلومتری میامی قرار دارد. این روستا در نقطه ثقل استان سمنان و استان گلستان قرار داشته که در شمال آن جنگل های گلستان و در جنوب آن زمین های کویری سمنان قرار دارد. با مردمان متدین سختکوش (اصولاَ جوامع کوهستانی مردمانی سختکوش هستند) ساده که زبان اهالی این روستا ترکی است که بعضی ها ریشه آن را از ترکی بجنورد می دانند که سندیت بیشتری دارد و بعضی دیگر ریشه آن را ترکی مغولی می دانند. شکل قرارگیری فضای جغرافیایی روستا در دامنه کوه است که بافت خانه های این روستا پلکانی می باشد. در شمال روستا آبشار فصلی قراردارد که در کنار منظر پلکانی روستا در خور توجه می باشد./

19_کاروانسرای الحاک

کاروانسرای الحاک مربوط به دوره صفوی است.به علت ناامن بودن مسیر دسترسی به کاروانسرا در گذشته، فرم کاروانسرا حالت دژ دفاعی و قلعه نظامی داشته، و این بنا دارای هفت برج مراقبت بوده که هم اکنون سه برج آن باقی مانده است.

در فاصله حدود 25 متری جنوب و غرب این کاروانسرا، آثار برج و باروی قدیمی مشاهده می‌شود که از گل چینه ساخته شده و به کاروانسرا الحاق شده و به نظر می رسد هدف از ساخت این برج، توسعه فضای استحفاظی کاروانسرا بوده است.

جاری بودن قنات الحاک و نیز درختان انار و بادام اطراف این کاروانسرا در کنار پوشش گیاهی خاص منطقه تفرجگاه مناسبی را برای گردشگران بخصوص در فصول پاییز و زمستان ایجاد کرده و مجاورت این بنا با منطقه حفاظت شده توران و کویر دوشاخ عباس آباد، بر اهمیت گردشگری آن افزوده است

20_کلوت‌های اعجاب انگیز ری آباد

چشم‌اندازشان در روز پرابهت است و در شب رعب‌آور؛کلوت‌ها؛ کوه‌هایی از خاک و گل که حتی تا ارتفاع ۲۰ متری سر بلند کرده اند‌ و اقلیم متفاوت کویر، وزش باد و جریان تند ماسه‌های روان از آن ها اشکال عجیبی پدید آورده است. صحبت کلوت که می‌شود، کویرهای لوت و منطقه شهداد کرمان برای بسیاری تداعی می‌شود، اما در حاشیه کویر مرکزی ایران و همسایگی شهر «میامی» نیز می‌توان این پدیده‌های منحصربه فرد طبیعی را مشاهده کرد برای رسیدن به کلوت‌ها باید ابتدا به شهر میامی برویدT بعد از رسیدن به میامی وارد جاده جاجرم شوید و پس از حدود ۴۵ کیلومتر به روستای “ری‌آباد” می‌رسید. در ابتدای روستا و پس از عبور از اولین مزرعه در سمت چپ وارد جاده شنی میشوید. در این جاده باید حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی کنید تا پس از طی کردن یک مسیر بیابانی و گنبدهای نمکی به کلوت‌های ری‌آباد (در سمت راست جاده) برسید.


5.7.4.0
گروه دورانV5.7.4.0