يکشنبه, 9 بهمن 1401
 • ساعت : ۹:۱۸:۱۱
 • تاريخ :
   ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ 
 • کد خبر : ۷۶۸۵
دستگیری عاملان حفاری غیرمجاز در گرمسار
سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گرمسار از دستگیری حفاران غیرمجاز در شهرستان گرمسار خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان، محمد عوض زاده روز پنجشنبه 29 آذرماه 1401 با اعلام این خبر گفت: با دستگیری 2 حفار غیرمجاز، یک فقره حفاری غیرمجاز برای کشف اشیای عتیقه در منطقه ایوانکی ناکام ماند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گرمسار افزود: با هدف حراست و حفاظت از آثار و محوطه های ارزشمند تاریخی و فرهنگی و جلوگیری از وقوع جرایم در حوزه میراث فرهنگی، با اقدام به موقع نیروهای یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی و همکاری عوامل انتظامی، حفاری غیرمجاز در این منطقه متوقف شد.

عوض زاده با اشاره به کشف و ضبط آلات و ادوات حفاری از متخلفان، گفت: پرونده این افراد برای رسیدگی در اختیار دستگاه قضائی قرار گرفت.

او افزود: هم وطنان و دوست داران میراث‌فرهنگی می توانند گزارش های خود را با حفظ امانت داری از سامانه خبری به شماره ۳۱۰۷۵ اعلام کنند تا نیروهای یگان حفاظت در کمترین زمان پس از تایید صحت و سقم گزارش با هماهنگی نیروی انتظامی به محل مراجعه کنند.

بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی(بخش تعزیرات)هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیا مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین بروزرسانی سایت : 1401/11/08 14:27

  5.7.4.0
  V5.7.4.0